Ogni_Rampi_21.jpg

Лірична трагікомедія Чарлі Чапліна «Вогні рампи» відзначає 70-річний ювілей

23 октября 2022 г. 18:54

23 жовтня 1952 року у Нью-Йорку пройшла прем'єра фільму Чарлі Чапліна «Вогні рампи». Але у широкий прокат у США картина тоді так і не вийшла. Через ліві погляди Чапліна імміграційні служби США анулювали його в'їзну візу, а прокатники не ризикнули демонструвати в кінотеатрах стрічку «опального» режисера.

У фільмі Чаплін грає старіючого коміка, який рятує дівчину-танцівницю, яку грає Клер Блум. Так починається це дружба-кохання, яке, на думку Кальверо, не може мати продовження — занадто велика різниця у віці.

Починаючи роботу над картиною «Вогні рампи» Чаплін думав, що знімає свій останній фільм. Він два з половиною роки працював над сценарієм, а згодом дев'ять місяців присвятив написанню музики. Зйомки картини розпочалися 19 листопада та тривали 55 днів. Хоча дія фільму відбувається у Лондоні, фільм знімався у Голлівуді, переважно на студії Чапліна.

Можна зазначити, «Вогні рампи» - це автобіографічний фільм Чапліна, у якому він показує дні своєї молодості, коли він працював артистом мюзик-холу в Лондоні і жив у пансіонах. Батько Чапліна, так само як Кальверо, страждав алкоголізмом і помер у віці 37 років. Але прототипом Кальверо був комік Френк Тінней, а не батько Чапліна.

Ogni_Rampi_3.jpg

Чаплін зняв у фільмі практично всіх своїх родичів: його син Сідні Ерл Чаплін знявся в ролі музиканта Невілла, інший син, Чарльз Чаплін-молодший — у ролі поліцейського в пантонімі, діти Джеральдіна, Майкл і Джозефіна — у ролі дітей на вулиці. Здобули ролі також дружина Чапліна Уна О'Ніл (вона продублювала Клер Блум в одному з моментів на загальному плані) та його зведений брат Уілер Драйден. Також у фільмі знімалися багато сподвижників Чапліна часів його молодості, зокрема, коміки Бастер Кітон, Лойал Андервуд та Снаб Поллард.

Ogni_Rampi_5.jpg

Світова прем'єра фільму відбулася 16 жовтня 1952 року у Лондоні. У США фільм вперше був показаний 23 жовтня 1952 року у кількох кінотеатрах у Нью-Йорку. Незважаючи на позитивні відгуки перших глядачів і великий успіх картини в Японії та в Європі, в Америці в 1952 він демонструвався лише в декількох незалежних кінотеатрах Східного узбережжя, в широкий прокат картина так і не вийшла. У своїй автобіографії Чаплін писав, що у США фільм дивилися ночами у приватних будинках, а радіостанції часто транслювали музику з фільму, не називаючи її автора.

Фільм вийшов у широкий американський кінопрокат лише 1972 року, після чого стрічка була номінована на премію «Оскар» за найкращу музику до фільму. У результаті картина «Вогні рампи» виграла у своїй номінації, що стало єдиним конкурсним «Оскаром» Чапліна та абсолютним рекордом з перерви між виходом картини та здобуттям цієї нагороди.

Сьогодні цей фільм став по-справжньому культовим і багато кінокритиків називають його однією з найкращих і особистих робіт Чапліна.

Ogni_Rampi_4.jpg