Unforgiven_1992.jpg

Легендарний вестерн Клінта Іствуда «Непрощений» відзначає 30-річний ювілей

3 августа 2022 г. 16:48

3 серпня 1992 року відбулася прем'єра вестерна Клінта Іствуда «Непрощений» (англ. Unforgiven). Цей фільм приніс Клінту Іствуду два перші його «Оскари», зібрав майже 160 мільйонів доларів у світовому прокаті та отримав широке визнання критиків та глядачів.

Клінт Іствуд неодноразово підкреслював, що вестерн «Непрощений» - це головний проект всього його життя. І цим важко не погодитись. Цей фільм став став найбільш касовим фільмом 992 року, отримав дев’ять номінацій на премію «Оскар» і переміг в чотирьох з них. «Непрощений», на сьогодні, входить до класики світового кінематографа, На 15 серпня 2021 року фільм займав 137-у позицію у списку 250 кращих фільмів за версією IMDb.

У 2004 році «Непрощений» був включений до Національного реєстру фільмів Бібліотеки Конгресу США. У рейтингах Американського інституту кіномистецтв він посідає: 68-е місце у списку 100 найкращих американських фільмів за 100 років і четвертий рядок у списку 10 найкращих вестернів. Крім того «Непрощений» включений до списку «Великих фільмів» Роджера Еберта та до списку «1001 фільм, який потрібно подивитися, перш ніж померти» під редакцією Стівена Шнайдера.

Unforgiven_1992_8.jpg

А ще цей фільм спростував давню заяву Клінта Іствуда, що він ніколи не отримає «Оскар». Іствуд вважав, що він ніколи не отримає номінацію на цю престижну кінопремію, бо «По-перше, я не єврей. По-друге, я заробляю надто багато грошей. По-третє, і це найголовніше, бо мені начхати». Після своєї подвійної перемоги на Оскарі за цей фільм Іствуд виграв ще два Оскари, а також премію пам'яті Ірвінга Тальберга і був номінований на Оскар ще шість разів.

Сценарій фільму написав відомий американський кіносценаріст Девід Піплс, який здебільшого спеціализується на сценаріях до фантастичних кінострічок. Він доклав руку то створення таких відомих фантастичних картин як «Той, що біжить по лезу», «12 мавп», «Проект "Прибулець"», «Солдат». «Непрощений» - це його єдиний, проте безумовно вдалий, експеримент у жанрі вестерну. І незважаючи на безперечний успіх стрічки, її шлях до екрану був дуже довгий.

Unforgiven_1992_2.jpg

Сценарій, що розповідав драматичну історію колишнього злочинця та вбивці Вільяма Манні, який вирішив зав’язати зі своїм ремеслом, проте знову береться за нову небезпечну «роботу», «блукав Голлівудом» майже 20 років. Свого часу від нього відмовилися багато відомих режисерів, у тому числі і знаменитий Френсіс Форд Коппола. На роль Вільяма Манні розглядались Джон Малкович та Джин Гекман, проте ця пропозиція їх також не зацікавила. Іствуд придбав цей сценарій на початку 80-х років минулого сторіччя і відклав роботу над фільмом… на 10 років. Пізніше він сказав, що навмисне чекав, поки не досягне потрібного віку і не набуде необхідного життєвого досвіду, який, на його думку був необхідний для того, щоб достовірно зіграти головну роль у картині.

«Я купив права на сценарій у 1983 році, гадки не маючи, коли збираюся вивести його на великий екран. Правда в тому, що мені сподобалася ця історія, бо хоча вона й міфологізувала Захід, у ній була моральна і дуже актуальна історія», — пояснював режисер членам Голлівудської асоціації іноземної преси (HFPA) у листопаді 1992 року.

Unforgiven_1992_1.jpg

На роль шерифа «Маленького Білла» Даггета він запросив Джина Гекмана, який колись відмовився зіграти Вільяма Манні. Морган Фрімен дізнався про цей фільм від Кевіна Костнера під час зйомок фільму «Робін Гуд: Принц злодіїв» та особисто звернувся до Клінта Іствуда з проханням підшукати і для нього роль у цій картині. У підсумку він зіграв чорношкірого спільника Вільяма Манні - Неда Логана. Усіх трьох було номіновано за цей фільм на премію «Оскар». Іствуд та Хекмен отримали за свою роботу заповітні статуетки. Фрімен цього разу задовольнився лише номінацією, але пізніше свого «Оскара» він отримає за роль в іншому фільмі Іствуда «Крихітка на мільйон доларів».

Unforgiven_1992_4.jpg

«Непрощений» став першим фільмом Іствуда, касові збори якого перевищили 100 мільйонів доларів – при виробничому бюджеті лише 14 мільйонів доларів, він заробив майже 160 мільйонів доларів. Успіх кінострічки припускав, що легендарний актор повернеться до роботи у вестернах, але в результаті вийшов прощальним привітом режисера, який так і не повернувся до жанру, що приніс йому славу.

Unforgiven_1992_6.jpg

Ідея про те, що «Непрощений» був даниною Іствуда його власній кінокар'єрі і, як наслідок, останнім прощанням із жанром, який зробив його міжнародною суперзіркою, підкріплюється його вдячністю у заключних титрах. Фінальний титр на екрані говорить: «Присвячується Серхіо та Дону». Таким чином Іствуд відзначив значну роль двох видатних режисерів у його становленні як актора та режисера: Серджіо Леоне у якого він знявся в легендарно-доларовій трилогії, та Дона Сігела, у якого знявся у шести фільмах і у якого він навчився практично всьому, що знає про режисуру.

Unforgiven_1992_5.jpg