BladeRunner_Bradbury_1.jpg

Культовий фільм Рідлі Скотта «Той, хто біжить по лезу» відзначає 40-річчя виходу на екрани

25 июня 2022 г. 20:10

25 червня 1982 року відбулася прем'єра фантастичного трилера «Той, хто біжить по лезу», який за результатами опитуванням науковців визнано найкращим науково-фантастичним фільмом в історії кінематографу.

За сюжетом на початку двадцять першого століття корпорація Tyrell розробила роботів, званих «реплікантами», які виглядали і діяли як люди і мали допомагати суспільству, реплікантам,

Коли репліканти моделі «Nexus-6», які використовуються для небезпечних позаземних досліджень, підняли заколот у далекій космічній колонії, вони стали поза законом на Землі. Поліцейські підрозділи, які називають «тіх, хто біжить по лезу», повинні були знищувати — або, говорячи їхньою мовою, «виводити на пенсію» — будь-якого репліканта, який повертається на Землю або створеного на ній, при цьому будь-який, визнаний винним у пособництві чи сприянні репліканту, засуджується до страти.

2019 року в Лос-Анджелесі Рік Декард готується залишити посаду «того, хто біжить по лезу». Проте його відкликають із відпустки у зв'язку з втечею з колонії реплікантів моделі «Nexus-6». Група прибулих на Землю втікачів складається з командира бойового загону Роя Батті, Леона, Зори й Пріс. Капітан Браянт розкриває Декарду тривалість життя моделей «Nexus-6» (кожна модель живе 4-ри роки) і дає в напарники Гаффа — кар'єриста, який говорить винятково «жаргоном». Вони мусять відшукати й знищити втікачів.

Фільм зняв англійський режисер Рідлі Скотт у березні-липні 1981 року за мотивами науково-фантастичного роману Філіпа Діка «Чи мріють андроїди про електричних овець?» (1968).

Toy_sho_bigit2.jpeg

Головні ролі у стрічці виконали Гаррісон Форд, Шон Янг, Рутгер Гауер, Едвард Джеймс Олмос, Деріл Ганна, Джоанна Кессіді, Брайон Джеймс, Майкл Еммет Волш та інші.

На роль Декарда розглядалися багато відомих акторів у тому числі Роберт Мітчем і Дастін Хоффман. Зрештою вибір зупинився на Харрісоні Форді, завдяки його роботі у фантастичному фільмі «Зоряні війни» та участі у зйомках картини «Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега» Стівена Спілберга

Після того, як Філіп К. Дік побачив Харрісона Форда в ролі Ріка Декарда на знімальному майданчику, Дік заявив: «Він був більшим Декардом, ніж я собі уявляв. Це було неймовірно. Декард існує!»

Toy_sho_bigit4.png

На роль Роя Батті, жорстокого, але надзвичайно розумного лідера реплікантів Рідлі Скотт вибрав Рутгера Хауера, навіть не зустрічаючись із ним особисто, бо бачив його роботи в кіно у режисера Пола Верховена. Філіп К. Дік особисто схвалив кандидпатуру Рутгера Хауера, описуючи його як «ідеального Бетті-холодного, арійця, бездоганного». Сам актор не раз говорив, що вважає свою роль у цій картині найзначущою у кар'єрі

Рутгер Хауер придумав багато винахідливих ідей для характеристики свого героя, наприклад, момент, коли він вистачає та пестить голуба. Культова фраза "Усі ці моменти будуть втрачені в часі... як сльози під дощем" стала також результатом імпровізації Хауера. Пізніше він обрав «Всі ці моменти» як назву своєї автобіографії.

BladeRunner_Bradbury_2.jpg

Фільм хоча і провалився у прокаті (він зміг зібрати лише $32 868 943 у всьому світі при бюджеті в 28 мільйонів доларів) але з часом став культовим. Картина виграла премію «Хьюго» за найкращу постановку, і згодом була визнана яскравим зразком фільму в жанрі «Кіберпанк» та представником напрямку неонуар. У 1993 році фільм увійшов до «Національного реєстру фільмів» Бібліотеки Конгресу США.

Хоча Філіп К. Дік бачив лише перші 20 хвилин відзнятого матеріалу перед своєю смертю 2 березня 1982 року, він був надзвичайно вражений побаченим. А режисер сер Рідлі Скотт вважає цю кінокартину, своїм самим особистим та закінченим фільмом.

Toy_sho_bigit.jpeg