Mutiny_on_the_Bounty_3.jpg

Фільм «Заколот на Баунті» з Марлоном Брандо в головній ролі відзначає 60-річний ювілей

7 ноября 2022 г. 18:51

8 листопада 1962 року відбулась прем’єра історичної драми «Заколот на Баунті». Фільм був номінований на 7 премій «Оскар», проте не виграв жодної, він провалився в прокаті, а учасники знімальної групи ще довго згадували жахливі витівки Марлона Брандо, який зіграв у картині головну роль.

«Заколот на «Баунті»» (англ. Mutiny on the Bounty) — ремейк класичного фільму 1935 поставлений за однойменним романом Чарльза Нордхоффа та Джеймса Нормана Холла. Сюжет фільму заснований на історії повстання 28 квітня 1789 року частини екіпажу на британському кораблі «Баунті» під час подорожі за хлібними деревами у Тихому океані. Центральною особою заколоту проти капітана корабля під назвою «Баунті» Вільяма Блая став помічник капітана Флетчер Крістіан. Висаджений бунтівниками у шлюпку разом із вірними членами екіпажу капітан Блай подолав понад 6710 км і дивом врятувався. Флетчер Крістіан та інші члени команди, що повстала, спробували заснувати власну колонію на одному з островів, однак після кривавих суперечок повстанці розділилися — частина з них на чолі з Крістіаном оселилася на острові Піткерн, а решта залишилися на Таїті, де були заарештовані, повернуті в Англію і віддані. суду. Ті, хто оселився на острові Піткерн, були виявлені лише в 1808 році американським кораблем.

Mutiny_on_the_Bounty_5.jpg

Фільм «Заколот на «Баунті»», що вийшов на екрани в 1935 році, не дивлячись на історичні неточності, мав величезний касовий успіх, ставши найкасовішим фільмом року і одним із найбільших хітів «Metro-Goldwyn-Mayer» 30-х років. У ролі Флетчера Крістіана знявся знаменитий Кларк Гейбл. Картина номінувалася на премію «Оскар» у 8 категоріях, у тому числі одразу три актори отримали номінацію за найкращу чоловічу роль, і виграла у найпрестижнішій — Найкращий фільм,

Mutiny_on_the_Bounty_7.jpg

Через чверть століття боси «Metro-Goldwyn-Mayer» вирішили спробувати повторити успіх оригінальної картини та зняти її ремейк. Здавалося б, вони мали всі шанси зняти ще один комерційно успішний фільм, але цим планам не судилося збутися. Неабиякою мірою цьому провалу «посприяв» Марлон Брандо, якого запросили на роль лейтенанта Флетчера Крістіана.

Спочатку режисером фільму був затверджений англієць Керол Рід, лауреат премії «Оскар» та безлічі інших престижних кінонагород. Саме він зняв чорно-білий детектив «Третя людина», який Британський інститут кіно (British Film Institute) назвав найкращим британським фільмом XX століття. Але, не зумівши в самому початку роботи над картиною спрацюватись з Марлоном Брандо, він змушений був поступитися своїм місцем американцеві Льюїсу Майлстоуну, який до цього часу мав уже два «Оскари» за фільми «Сім грішників» і «На Західному фронті без змін». Щоправда, зняв він ці фільми ще до початку Другої Світової війни і до початку 60-х років знімав в основному серіали.

Mutiny_on_the_Bounty_4.jpg

Спеціально для зйомок фільму на верфі в Лунденберзі (Нова Шотландія, Канада) був побудований корабель, який на екрані мав перетворитися на легендарний «Баунті. Він став першим із 1880-х років трищогловим вітрильником, який був спущений на воду на цій верфі. Після будівництва новий «Баунті» самостійно проплив 7000 миль від Нової Шотландії до Таїті, де проходили зйомки картини. Але корабель постійно розгойдувався, реагуючи буквально на кожну хвилю, що спричинило епідемію морської хвороби у всіх присутніх на борту.

Після зйомок картини корабель понад 40 років був популярною туристичною пам'яткою в Санкт-Петербурзі, штат Флорида. При цьому він періодично повертався до своєї професійної кінематографії. Зокрема, він використовувався під час зйомок фільму «Острів скарбів» (1990) та «Пірати Карибського моря: Скриня мерця» (2006). Він затонув під час урагану «Сенді» у 2012 році. Загинули двоє членів екіпажу: капітан Робін Волбрідж і Клоден Крістіан, прямий нащадок Флетчера Крістіана.

Mutiny_on_the_Bounty_6.jpg

Що стосується зйомок фільму «Заколот на «Баунті»», то незабаром усіх учасників знімальної групи «дістали» витівки Марлона Брандо. Але на той час Брандо мав настільки великий вплив у світі кіноіндустрії, що керівники MGM були змушені змиритися з його капризами. Якось Брандо залучив людей зі знімальної групи, щоб вони прикрасили та оформили весілля його друга на Таїті. Іншим разом він відправив літаки з ящиками шампанського, індичками та шинкою на Таїті для вечірок.

В останні тижні зйомок Марлон Брандо вирішив переїхати на покинуту віллу за 30 миль від місця зйомок, ніж його попередній будинок. MGM витратив кілька тисяч доларів на реконструкцію будинку, щоб він міг жити у ньому два тижні.

Найгірше, що Брандо по-хамськи поводився з партнерами зі зйомок. Марлон Брандо у сценах із британським актором Тревором Говардом, який грав капітана Вільяма Блай, постійно змінював текст, імпровізуючи на ходу. Говард через ці «імпровізації» змушений був «підлаштовуватися» під партнера. Все це гальмувало процес зйомок. Коли ж Говард намагався домовитися з Брандо про спільну роботу, той почав затикати вуха ватою, щоб не чути реплік Говарда.

Mutiny_on_the_Bounty1.jpg

Проте пізніше Марлон Брандо написав довгого листа Тревору Говарду, в якому вибачався за свою поведінку під час зйомок. Говард, як справжній джентльмен не тільки пробачив колегу, що «зарвався», але й значною мірою допоміг йому виграти позов про наклеп проти британської газети щодо фільму. А також погодився знятись із Брандо у фільмі «Моритурі» (1965).

Легендарний ірландський кіноактор Річард Харріс, який тільки-но починав на той час свою кар'єру в кіно погодився взяти на себе третю роль у цьому фільмі виключно через можливість попрацювати разом з Марлоном Брандо. Однак поведінка Брандо на знімальному майданчику повністю змінила його ставлення до Зірки». Пізніше Харріс назве постановку «кошмарною» і «неймовірно повною катастрофою». Річард Харріс був настільки засмучений процесом зйомок, що навіть відмовився бути присутнім на прем'єрі.

Mutiny_on_the_Bounty.jpg

Оскільки Брандо був визнаний головною причиною напруженості та збоїв під час зйомок, його кар'єрі та професійній репутації було завдано серйозного удару і його кар'єра пішла на спад.

Загалом на виробництво фільму було витрачено 19 мільйонів доларів, але він не зміг повторити успіху картини 1935 року та не окупив свого бюджету, хоча за підсумками 1962 року і посів 6 місце в американському прокаті. Рецензенти нарікали на те, що вона ця стрічка дужк затягнута і взагаля вселяє нудьгу. Фільм номінувався на сім премій «Оскар» та три премії «Золотий глобус», але не отримав жодної. Загалом провал фільму у прокаті і те,що він залишився без престижних нагород серйозно підірвав фінансове благополуччя студії MGM.

_2.jpg

© Віталій Баранник

Копіювання тексту і його друк у інших ЗМІ дозволяється тільки з дозволу автора.