
Фантастичний бойовик Пола Верхувена «Робокоп» відзначає 35-річний ювілей
25 июля 2022 г. 21:01
«Робокоп» став голлівудським дебютом голландського режисера Пола Верхувена. Дебют виявився більш ніж вдалим – з бюджетом у 13 мільйонів доларів, картина зібрала у прокаті понад 53 мільйони. Комерційний успіх та висока популярність фільму звернули увагу продюсерів на режисера-дебютанта. І вже за кілька років йому виділили 65 мільйонів для зйомок чергового фантастичного блокбастера «Згадати все».
Хоча за те, що він зняв свій перший голлівудський фільм, Верхувен має бути вдячний своїй дружині. Сценарій картини пропонували багатьом відомим режисерам Голлівуду, але був усіма ними відкинутий. Пол Верхувен, отримавши сценарій, теж вирішив від нього відмовитися після прочитання перших сторінок, переконаний, що це просто тупий бойовик. Але його дружина Мартіна прочитала сценарій повністю і переконала чоловіка, що в цій історії багато сатиричних та алегоричних елементів, що спонукало Верхувена зняти фільм.

Ідея «Робота-поліцейського» спала на думку сценаристу Едварду Ноймайєру, коли він проходив повз знімальний майданчик фільму «Той, що біжить по лезу» (1982 рік), що розповідає про поліцейських, які полюють на роботів, схожих на людей у майбутньому. Заінтригований Ноймайєр переніс дію свого сценарію в майбутнє, в якому поліцейський, схожий на робота, полюватиме на людей-злочинців. Також Ноймайєр зазначав, що у процесі роботи над сценарієм «Робокопа» його надихали герой японського телебачення космічний шериф Гаван, Термінатор та герої коміксів Суддя Дредд, Залізна людина та ROM.

Головну роль у картині Верхувен спочатку хотів віддати Рутгеру Хауеру, який до цього знімався в декількох фільмах режисера. Також серед претендентів був і Арнольд Шварценеггер, який пізніше зіграв у Верхувена у фантастичному бойовику «Згадати все». Але обидва актори мали потужну статуру, що заважало їм легко маневрувати в костюмі Робокопа. У підсумку Верхувен зупинив свій вибір на зірці фільму «Пригоди Букару Банзая» Пітеру Веллеру, оскільки той був худим, і тому що режисер був упевнений, що Веллер зможе ефективно передати емоції за допомогою лише відкритої щелепи. Для зйомок у «Робокопі» Пітер Веллер відмовився від ролі у фільмі «Кінг Конг живий» і не помилився. Роль робота-поліцейського прославила актора. Він знявся у другій частині фільму, але далі відмовився брати участь у проекті. Ще після закінчення зйомок у фільмі «Робокоп 2» він дав обіцянку більше ніколи не виступати в кіно в ролі Робокопа, оскільки був вкрай незадоволений сценарієм другого фільму.

На роль напарниці Мерфі, офіцера Енн Льюїс, Верхувен спочатку хотів взяти телеакторку Стефані Цимбаліст, але вона не змогла взяти відпустку в популярному серіалі NBC «Ремінгтон Стіл», тому роль дісталася Ненсі Аллен. Створюючи образ безстрашної напарниці Робокопа Пол Верхувен кілька разів підстриг їй волосся все коротше і коротше, поки воно не стало досить коротким, оскільки Верхувен хотів десексуалізувати даного персонажа. Далі Ненсі Аллен зіграла в обох продовженнях фільму у 1990-му та 1993-му році. За роль у першому та третьому фільмі трилогії акторка отримала ще дві номінації на «Сатурн».

Костюм Робокопа коштував за різними даними від 5000 тисяч до 1 мільйона доларів. Він був розроблений легендою гриму Робом Боттіном («Дещо») та його командою. Коли костюм був готовий, співробітникам Боттіна знадобилося 11 годин, щоб утиснути в нього Пітера Веллера. Однак, коли їм це вдалося зробити, Веллер виявив, що він не може в ньому вільно пересуватися та рухатися. Виробництво було зупинено, допоки Веллер не зміг звикнути до костюма і рухатися з ним без проблем. Але зніматись у цьому костюмі Веллеру було дуже складно. Відомо, що потрібно 50 дублів, щоб зняти кадр, де Робокоп ловить ключі від машини.

Проте, проблеми актора на цьому не закінчилися. Костюм був дуже важким і в ньому через відсутність природної вентиляції було дуже спекотно. Тому під час зйомок Пітер Веллер у своєму костюмі «робота-поліцейського» страшенно потів і втрачав більше кілограма ваги на день через зневоднення та фізичні навантаження. У результаті в костюмі встановили кондиціонер.
Протягом усього фільму було використано сім костюмів Робокопа. З семи в одного були спеціальні засоби захисту та вогнетривке скловолокно, щоб допомогти каскадеру виконати сцену на заправці. Ще два були використані виключно під час третього акту фільму, де Робокоп зазнає пошкоджень від ED-209 та Департаменту поліції Детройта. Оскільки костюми отримували різні пошкодження в ході зйомок битв Робокопа зі злочинцями і далі Пітеру Веллеру доводилося міняти понівечений костюм на цілий.

На церемонії вручення премії «Оскар» у 1988 році фільм «Робокоп» отримав «Оскар» за найкращий монтаж звуку. Фільм також був номінований за кращий монтаж та краще звукове зведення. Крім того, фільм отримав 5 премій «Сатурн»: найкращий режисер (Пол Верховен), найкращий сценарій, найкращі спецефекти, найкращий науково-фантастичний фільм та найкращий грим.