KinoBar_cliffhanger_4.jpg

Через 30 років після прем'єри фільму «Скелелаз» Сильвестр Сталлоне повертається до ролі альпініста-рятівника Гейба Вокера

21 мая 2023 г. 19:06

20 травня 1993 року на Каннському кінофестивалі відбулася прем'єра пригодницького бойовика режисера Ренні Харліна «Скелелаз» (англ. Cliffhanger) із Сильвестром Сталлоне у головній ролі, який вже 28 травня був випущений у прокат у США та «заробив» 255 мільйонів доларів. Інформація про зйомки продовження цієї картини періодично з'являлася у ЗМІ і ось у травні цього року, напередодні 30-річного ювілею картини, Сильвестр Сталлоне заявив, що готовий знятися у другій частині «Скелолаза» .

KinoBar_cliffhanger_2.jpg

За сюжетом фільму альпініст-рятувальник Гейб Вокер (Сильвестр Сталлоне) та його колеги: пілот вертольота Джессі Дейхен (Джанін Тернер) та рейнджер Хед Такер (Майкл Рукер), виявляються втягнутими в пограбування літака Міністерства фінансів США. Це пограбування спланував та здійснив колишній офіцер британської військової розвідки, а нині лідер банди злодіїв Ерік Куален (Джон Літгоу). Однак у певний момент ідеально розроблений план дає збій і три величезні валізи, набиті мільйонами доларів, виявляються загубленими в Скелястих горах. Але грабіжники не відмовляються від своєї ідеї – вони змушують Гейба та Хеда допомогти їм у пошуках втрачених валіз.

KinoBar_cliffhanger_7.jpg

Картину зняв Ренні Харлін, який за свою роботу отримав солідний гонорар у 3 мільйони доларів. Харлін - найуспішніший фінський режисер Голлівуду, який зарекомендував себе як один із основних представників жанру екшн. Тим не менш, не дивлячись на успіх таких фільмів як «Кошмар на вулиці В'язів 4: Король сну», «Міцний горішок 2» і «Скелелаз», Харліна не можна назвати комерційно успішним режисером. Його фільми нерідко провалювалися в прокаті та виходили в обмеженому прокаті. Касовий провал його піратського фільму «Острів головорізів» вважається одним із найгучніших в історії світового кінематографа, який призвів до банкрутства компанію Carolco Pictures. Інші режисерські роботи Харліна, такі як «Довгий поцілунок на ніч», «Гонщик», «Мисливці за розумом», «Угода з дияволом», «Чистильник», «12 раундів», «5 днів у серпні», «Таємниця перевалу Дятлова», «Геракл: Початок легенди», вийшли загалом непоганими, але до числа касових хітів не потрапили. Цікаво, що у більшості своїх фільмів Харлін, підкреслюючи свою національність, намагається тією чи іншою мірою продемонструвати зображення фінського прапора. У «Скалелазі» парашут, який розкриває бейс-джампер під час втечі від лиходіїв, має дизайн фінського прапора. Крім свого патріотизму, Харлін ще відомий своєю сміливістю та авантюризмом. На зйомках «Скалолаза», щоб продемонструвати свою віру в обладнання для безпеки, він одягнув страхувальний трос і зістрибнув зі скелі.

KinoBar_cliffhanger_13.jpg

Сценаристом картини виступив Макл Франс, автор сценаріїв фільму про Джеймса Бонда «Золоте око» та фільмів коміксів «Халк», «Каратель» і «Фантастична четвірка». Проте «творіння» Франса не сподобалося Сильвестру Сталлоне і він перед початком зйомок переписав його, внісши низку істотних змін. Внаслідок цього Сталлоне офіційно був зазначений в титрах фільму як співавтор сценарію. Щоправда, жодних інших дивідендів, крім офіційного визнання та морального задоволення він від цієї своєї роботи не отримав. Більше того у зв'язку зі складнощами з фінансуванням картини, бюджет якої зріс з 50 до 70 мільйонів доларів, Сталлоне відмовився від 2 мільйонів доларів зі своєї зарплати в 15 мільйонів доларів.

KinoBar_cliffhanger_1.jpg

Зйомки картини зайняли чотири місяці – з 11 квітня до 19 серпня 1992 року. Більшість сцен фільму було знято в Доломітових Альпах з робочою базою в італійському курортному містечку Кортіна д'Ампеццо. На зйомках було задіяно понад 30 професійних альпіністів, у тому числі легендарні альпіністи Рон Коук та Вольфганг Гюлліх. Коук виступав як основний альпіністський дублер Сталлоне після того, як Гюлліх загинув в автокатастрофі в 1992 році. Для того, щоб його статура стала схожою на фігуру Сталлоне, Коуку довелося набрати додаткову вагу. Він п'ять разів на день їв багату на вуглеводи їжу і багато часу присвячував силовим тренуванням у спортзалі. Крім Сталлоне, Рон Коук також дублював Майкла Рукера та актрису Джанін Тернер. Згодом саме Каук тренував Тома Круза для сцен скелелазіння у фільмі «Місія нездійсненна 2» у 1999 році.

KinoBar_cliffhanger_3.jpg

Відомо, що «Скелолаз» занесений до Книги рекордів Гіннеса за найдорожчий повітряний трюк із будь-коли виконаних. Каскадеру Саймону Крейну заплатили 1 мільйон доларів за виконання сцени, де він перебирається з одного літака до іншого на висоті 15 000 футів (4600 м). Страхова компанія відмовилася застрахувати каскадера від нещасного випадку при виконанні цього трюку, тому Сильвестр Сталлоне погодився сплатити зарплату каскадеру зі свого гонорару. Насправді Крейн здійснив лише перехід між літаками, але потрапити всередину другого літака на такій висоті він не зміг, проте хороший монтаж створює видимість того, що він це робить.

KinoBar_cliffhanger_6.jpg

Сильвестр Сталлоне настільки був зацікавлений в успіху фільму, що витратив ще 100 тисяч доларів із власної кишені на перезйомку сцени фільму, в якій кролик був убитий пострілами грабіжників. Під час попереднього перегляду картини глядачі дуже негативно реагували на цей момент і Сталлоне переконав режисера перезняти цю сцену власним коштом, щоб кролик зміг втекти.

KinoBar_cliffhanger_6.jpg

Фільм, незважаючи на величезний успіх у глядачів, піддався критиці з боку професійних альпіністів за нереалістичне зображення скелелазіння. Одним із прикладів є особливість болтової рушниці, яка стріляє болтами прямо в скелю, відмовляючись від звичайного буріння скелі та забивання болтів, що використовуються в скелелазанні. При цьому ігноруються основні матеріальні властивості каменю, які повинні призвести до того, що місце удару болтера розколеться та вибухне уламками каменю.

KinoBar_cliffhanger_5.jpg

Комерційно успішний «Скелелаз» проте не може похвалитися великою колекцією нагород. Він був номінований на три премії «Оскар»: «Найкращий звук» (Майкл Мінклер, Боб Бімер і Тім Куні), «Найкращий монтаж звукових ефектів» (Греґг Бакстер) та «Найкращі візуальні ефекти», але у всіх цих номінаціях програв «Парку Юрського періоду». Натомість на 14-й церемонії вручення антипремії «Золота малина» він був номінований на «Найгірший фільм», «Найгірший актор другого плану» (Джон Літгоу), «Найгіршу жіночу роль другого плану» (Джанін Тернер) та «Найгірший сценарій».

KinoBar_cliffhanger_11.jpg

Навесні 2023 року в ЗМІ з'явилася інформація, що Сильвестр Сталлоне збирається повернутися до ролі Габріеля «Гейба» Вокера в продовженні фільму «Скелелаз», режисером якого стане Рік Роман Во («Падший ангел») за сценарієм Марка Б'янкуллі («Мисливці»). Повідомляється, що зараз йде кастинг на інші ролі, при цьому жодних подробиць про сюжет сіквела не розголошується.

- Я виріс на найбільших бойовиках 80-х та 90-х років, працював над багатьма з них сам, «Скелолаз» був, безумовно, одним із моїх улюблених видовищ. Бути біля керма наступного розділу, підіймаючись на італійські Альпи з самим легендарним Сильвестром Сталлоне, — це мрія, що збулася... Це буде великий виклик і вибух, який підніме цю франшизу на нові висоти, відповідальність, яку я не сприймаю легковажно, - сказав Во у своєму заяві.

KinoBar_cliffhanger_8.jpg

Поки що жодних інших заяв та інформації про цей майбутній фільм немає і шанувальникам «Скелелаза» залишається сподіватися, що цей проект таки буде реалізований, поки фізична форма Сильвестра Сталлоне дозволяє взяти участь у його зйомках.