KinoBar_taras_bulba-1962_2.jpg

60 років тому відбулася прем'єра голлівудської постановки повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба»

22 ноября 2022 г. 11:13

Прем'єра фільму «Тарас Бульба», що є вільною екранізацією однойменної повісті Миколи Васильовича Гоголя, відбулася 21 листопада 1962 року. Сюжетна лінія картини значно відрізняється від гоголівського твору та ближче до його розширеного (проросійсько-імперського) видання 1842 року, ніж до його первісної проукраїнської версії 1835 року.

У якості режисера для зйомок картини був запрошений Дж. Лі Томпсон (номінант на премію «Оскар» за фільм «Гармати острова Наварон»), який щойно закінчив роботу над культовим трилером «Мис страху» з Грегорі Пеком у головній ролі.

Початковий бюджет фільму становив 3,8 мільйона доларів, але вихідний кошторис було перевищено на 2,2 мільйона доларів. Підсумковий бюджет склав 6 мільйонів доларів, а у прокаті фільм зібрав лише 3,4 мільйона доларів.

KinoBar_taras_bulba-1962_5.jpg

На роль Тараса Бульби спочатку було запрошено актора Джека Паланса, який мав українське коріння, але той відмовився від цієї пропозиції і ця роль дісталася герою «Чудової сімки» - Юлу Бріннеру. А ось у ролі сина Тараса Бульби – Андрія продюсери спочатку хотіли бачити Берта Ланкастера, але у підсумку його зіграв Тоні Кертіс, найбільше відомий нашим глядачам за роллю у комедії «У джазі тільки дівчата». Хоча Бріннер та Кертіс грають батька та сина, різниця у віці у них становить лише 5 років. По суті, 37-річний Тоні Кертіс грав 17-річного хлопця.

KinoBar_taras_bulba-1962_9.jpg

На головну жіночу роль, польської панночки Наталії, було запрошено молоду німецько-австрійську актрису Крістін Кауфманн, яка стала відомою після того, як зіграла головну роль у фільмі «Місто без жалості». Під час зйомок екранний роман у героїв переріс у справжній. Незабаром після закінчення зйомок Тоні Кертіс і з Крістін Кауфман одружилися незважаючи на велику різницю у віці (Кертіс був на 20 років старший за свою молоду наречену).

KinoBar_taras_bulba-1962_8.jpg

Музика до фільму була написана німецьким композитором єврейського походження Францем Ваксманом, дванадцятиразовим номінантом на премію «Оскар», який двічі таки її отримав за фільми «Бульвар Сансет» та «Місце під сонцем». Відомий кінокомпозитор Бернард Херманн вважав цю музику однією з найкращих з усіх колись написаних партитур. За музику до фільму «Тарас Бульба» Ваксам теж був номінований на премію «Оскар», але програв Морісу Жарру та його роботі над «Лоуренсом Аравійським».

KinoBar_taras_bulba-1962_4.jpg

Основні зйомки проходили у Аргентині. У масштабних батальних сценах із використанням кавалерії знімалися місцеві гаучо, яких часто називають аргентинськими ковбоями. У якості акторів масовки було залучено кілька сотень цих лихих місцевих вершників, з якими одного разу стався кумедний випадок. Аргентинцям оголосили, що вершникам, які впали з коня під час сцени нападу, платитимуть додатково, але лише тим, кому це було наказано. Однак, коли сцену було знято, виявилося, що дві третини з імпровізованих каскадерів звалилися зі своїх коней і почали вимагати додаткової плати. Дізнавшись, що їм не доплачуватимуть, вони пригрозили страйком. З цією неприємною ситуацію допоміг «розібратися» Юл Бріннер, який зібрав акторів масовки і весь вечір пригощав їх стейками, розважаючи розповідями зі своєї багатої акторської практики. Гаучо були так вражені тим, що така велика людина запросто спілкувалася з ними, що наступного дня повернулася до роботи без будь-яких додаткових вимог.

KinoBar_taras_bulba-1962_1.jpg

У фільмі є ціла низка історичних неточностей. Так гармати під час боїв стріляють розривними снарядами, хоча в 17-му столітті артилерія стріляла суцільними гарматними ядрами по масі військ. Під час переслідування козаків поляками обидві групи скачуть кукурудзяним полем, хоча кукурудза в цей час ще не вирощувалась у Східній Європі.

Є ряд забавних «кіноляпів» пов'язаних із зовнішнім виглядом козаків. Наприклад, легендарний козацький чуб-оселедець у більшості героїв фільм, у тому числі й у Юла Бріннера, чомусь розташований не в передній частині голови, як його дійсно носили козаки, а на маківці і навіть ззаду. Насправді таку зачіску носили більшість представників індіанських племен у Північній Америці.

KinoBar_taras_bulba-1962_7.jpg

Перед виходом на екрани фільм значно скоротили, у тому числі значно «урізали» роль Юла Бріннера, що призвело до останнього справжнього сказу. Той був переконаний, що провал картини в прокаті був обумовлений невдалим монтажем і тим, що з неї було вирізано багато яскравих сцен.

Taras_Bulba_(film,_1962).jpg

© Віталій Баранник

Копіювання тексту і його друк у інших ЗМІ дозволяється тільки з дозволу автора.