
30 цікавих фактів до 30-річчя культового фільму «День бабака»
12 февраля 2023 г. 18:29
12 лютого 1993 року в прокат вийшла американська кінокомедія «День бабака», яку зняв режисер Гарольд Раміс за сценарієм Денні Рубіна. Згодом ця картина стала культовою і започаткувала цілий цикл фільмів про героїв, які потрапили в часову петлю.
Сюжет картини розповідає про історію метеоролога Філа Коннорса, який потрапив у часову петлю під час щорічного святкування Дня бабака у містечку Панксатоні. Тільки переосмисливши своє ставлення до життя, герой завойовує увагу коханої жінки та виривається з петлі.
На честь 30-річного ювілею фільму ми зібрали 30 фактів про нього.

- Відомо, що чернетку сценарію Денні Рубін написав за кілька тижнів. На початку 1990 року Рубін завершив роботу над текстом, але жодна з кінокомпаній, яким він розсилав свій сценарій, їм не зацікавилася. Одного разу рукопис потрапив до рук продюсера Тревора Алберта, давнього приятеля Гарольда Раміса. Альберт запропонував Рамісу прочитати сценарій. Той перейнявся задумом, але заявив, що сюжет вимагає доопрацювання. У результаті сценарій дописували спільними зусиллями Рубін, Мюррей та Раміс.
- Фільм знімався не в Панксатоні, штат Пенсільванія, де відбуваються всі показані в картині події, а у Вудстоку, штат Іллінойс (всього за 50 миль від рідного міста Білла Мюррея, Вілметта, штат Іллінойс).
- Зйомки фільму розпочалися 16 березня 1992 року і завершилися 10 червня, через 86 днів.
- «День бабака» став шостим спільним фільмом Гарольда Раміса та Білла Мюррея. Цей творчий тандем створив 5 картин, у тому числі комедії «Гольф-клуб» та «Добровольці мимоволі» та дві частини легендарних «Мисливців за привидами». Однак після роботи над фільмом «День бабака» між ними ніби пробігла чорна кішка. Після зйомок Мюррей та Раміс більше не працювали разом і практично не розмовляли понад двадцять років. Помирилися вони тільки перед смертю Раміса, коли він уже був невиліковно хворий.
- Гарольда Раміса вважав Тома Генкса найбільш вдалою кандидатурою на роль Філа Коннорса. Однак той був зайнятий у «Несплячі у Сіетлі» і пропозицію відхилив. Пізніше Генкс анітрохи не шкодував про такий поворот долі, вважаючи, що головний герой «Дня Сурока» — «жалюгідний сучий син» і не підходив йому за типажем.
- Фільм отримав позитивні оцінки критиків, більшість з яких віднесла його до кращих зразків комедійного мистецтва та найвищих досягнень у кар'єрі Білла Мюррея. А журналіст New York Magazine Девід Денбі написав, що акторові нарешті дісталася роль, яка повністю розкриває його можливості.
- Зйомки в картині збіглися у Білла Мюррея з його розлученням, яке він переживав дуже гостро. Через це Мюррей постійно запізнювався на зйомки, міг взагалі зникнути на кілька днів, нікого не попередивши. На знімальному майданчику він сперечався з режисером, висловлюючи власну думку про сцени. При цьому участь у картині Білл брав дуже близько до серця та постійно пропонував зміни до сценарію.
- За словами режисера Гарольда Раміса, більшу частину часу, коли він намагався пояснити сцену Біллу Мюррею, Мюррей перебивав його і запитував: «Просто скажи мені, хороший Філ чи поганий Філ?»
- Після успіху «Дня бабака» у кар'єрі Білла Мюррея настав спад: наступні п'ять років у нього практично не було цікавих ролей. Новий виток його кар'єри розпочався після зйомок в екзистенційній мелодрамі «Труднощі перекладу» (2003), яка принесла Мюррею «Золотий глобус» та номінацію на «Оскар».
- Серед кандидаток на головну жіночу роль розглядалася американська співачка Торі Амос, але в результаті її віддали Енді Макдауелл, яку режисер помітив у стрічці «Предмет краси». Після фільму «День бабака» Макдауелл знялася в комедії «Чотири весілля та один похорон» (1994), яка принесла їй номінацію на «Золотий глобус». Але починаючи з середини 90-х кар'єра Макдауелл пішла на спад через участь у комерційно провальних фільмах. У наступні роки Макдауелл знімалася здебільшого у незалежних фільмах, які рідко доходили до екранів кінотеатрів, а також активно грала у телевізійних фільмах та серіалах. Хоча її кар'єра в кіно зазнала ряду невдач, у двохтисячних вона стала відома як обличчя рекламної кампанії французької косметичної фірми L'Oréal.
- «День бабака» став кінематографічним дебютом для актора Майкла Шеннона, де він виконав епізодичну роль, зігравши нареченого на весіллі. Згодом він був двічі номінований на премію «Оскар»: у 2008 році як найкращий актор другого плану за роль у фільмі «Дорога змін» та у 2017 році – за роботу в драматичному трилері «Під покровом ночі» Тома Форда.
- Після виходу фільму на екрани Денні Рубін мав великий попит як сценарист, але зберіг своє бажання розповідати оригінальні історії і відмовився слідувати голлівудським штампам. Це було неприйнятно для студій, які шукали його, щоби просто розповісти звичайну історію. У результаті пропозиції перестали надходити. Він продовжував писати сценарії, але жодного з них не було прийнято в роботу. Пізніше Рубін викладав сценарну майстерність у багатьох університетах та читав лекції з цієї теми на наукових конференціях з 1995 року.
- Білла Мюррея двічі вкусив сурок під час зйомок. Мюрреєві довелося робити ін'єкції проти сказу, тому що укуси були дуже серйозними.
- Всі годинники в закусочній зупинені, що підкреслити скрутне становище Філа Коннорса.
- Загалом у картині показано 42 повних дня бабака» (при цьому зрозуміло, що за кадром залишилася невідома кількість прожитих героєм днів). В одному з інтерв'ю Гарольд Раміс сказав, що початкова ідея полягала в тому, щоб Філ проживав 2 лютого близько десяти тисяч років. Але пізніше він казав, що Філ, ймовірно, жив одного й того ж дня близько десяти років.
- Було знято двадцять п'ять дублів заключної сцени, коли Білл Мюррей прокидається поряд з Енді МакДауелл. Також режисер ніяк не міг вирішити, чи Філ і Рита повинні бути одягненими або роздягненими. Раміс змусив усіх на знімальному майданчику, акторів та знімальну групу проголосувати за те, як це слід зіграти цю сцену, і більшість висловилася за те, щоб пара все ще була в одязі, оскільки вони ще не кохалися.
- Шведська назва цього фільму перекладається як «Понеділок весь тиждень». Однак у фільмі не вказується, яким це має бути день тижня, а День бабака у 1993 році був насправді вівторком.
- Фільм успішно пройшов у прокаті. З бюджетом $14,6 млн він лише у США та Канаді зібрав близько 71 мільйона доларів, а загальні його збори у всьому світі перевищили 105 мільйонів доларів.
- Після виходу фільму на екрани, вираз «День бабака» стійко увійшов у мови багатьох народів світу як синонім події, що рутинно повторюється, монотонного життя.
- Картина отримала премію BAFTA за найкращий сценарій.
- У 2006 році фільм був обраний Бібліотекою Конгресу для збереження в Національному реєстрі фільмів як культурно, історично чи естетично значущий.
- Зайняв 8-е місце у списку 10 найбільших фільмів Американського інституту кіно у жанрі «Фентезі» у червні 2008 року.
- Фільм займає 34-е місце у списку 100 найсмішніших американських фільмів за 100 років за версією Американського інституту кіно.
- Видання «Прем'єра» внесло цей фільм до списку «50 найбільших комедій усіх часів» у 2006 році.
- «День бабака» посів 4-е місце у списку 100 найкращих комедій усіх часів за версією BBC Culture.
- «День бабака» включено до списку «1001 фільм, який потрібно подивитися, перш ніж померти» за редакцією Стівена Шнайдера.
- Пісня, яка щоранку будить героя Білла Мюррея, «I've Got You Babe» Сонні та Шер, із самого початку була в оригінальному сценарії Денні Рубіна. Пісня відома своїм, здавалося б, нескінченним повторюваним приспівом, який відображає скрутне становище Філа у фільмі.
- Шер в одному інтерв'ю заявила, що фанати надсилали їй листи, говорячи, що їм сподобалася пісня, яку вона написала для фільму «День бабака» (1993), не розуміючи, що пісня насправді була записана 1965 року. Вона також заявила, що фільм допоміг їй збільшити продаж альбомів. через інтерес до пісні.
- Гарольд Раміс отримав листи від буддистів та інших людей, які вихваляють його підхід до реінкарнації. Він навіть отримав листи від єзуїтів, які вихваляють його зображення духовних тем у цьому фільмі.
- Після виходу фільму на екрани, свято, яке дало йому ім'я, набуло великої популярності і нині щороку збирає в Панксатоні десятки тисяч людей
